четвер, 23 березня 2017 р.

Біотехнології

Тема: Біотехнології
Мета: встановити напрямки біотехнології та її значення для розв’язання проблем медицини, сільського господарства, різних галузей промисловості; ознайомити учнів з найсучаснішими методами селекції та біотехнології; формувати навички самоосвіти; стимулювати розвиток уміння проводити самооцінювання, аргументувати свою відповідь; виховувати працелюбність, старанність, прагнення до отримання нових знань, сприяти формуванню основних ідей.
Обладнання: підручник, компютер, мультимедійна дошка, диск із слайдами, таблиця «Клонування генів бактерії і віруса», картки із самооцінюванням, картки із завданнями для перевірки домашнього завдання, пам’ятки про продукти які містять ГМО.
Основні поняття і терміни: біотехнологія, генна інженерія, плазміди, клітинна інженерія, клон, клонування організмів, ГМО.
Методи і методичні прийоми: бесіда,  самостійна робота;
методичні прийоми, що впливають на формування мотивації: «фантастична добавка»;
методичні прийоми для узагальнення та систематизації знань: фронтальна бесіда, робота із зошитом,  вправа «Слова за хвилину».
Тип уроку: комбінований урок з елементами технічних засобів навчання.
Епіграф: Природа – сфінкс... Спокуса таємниць
До себе манить – і обіцяє помсту..»   (Тютчев)
Хронологія уроку:
І. Організація класу до уроку
1 хв.
ІІ. Перевірка домашнього завдання
8 хв.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
2 хв.
ІV. Актуалізація опорних знань
7 хв.
V. Вивчення нового матеріалу
14 хв.
VІ. Узагальнення, контроль знань та вмінь учнів
10 хв.
VІІ. Домашнє завдання
1 хв.
VІІІ. Підведення підсумків уроку
2 хв.


Хід уроку
І. Організація класу до уроку
Побажання гарного настрою, позитивного спілкування, активної роботи. Вправа «Посмішка»: посміхнутися вчителю, сусіду по парті і присутнім вчителям.

ІІ. Перевірка домашнього завдання
Гра «Вірю-невірю»: На певне запитання кожен учень має дати однозначну відповідь «так» або «ні». Кожна правильна відповідь оцінюється в 0,5 бала.
Чи вірите ви, що...
1.     біотехнологічні процеси людина розробила багато тисяч років тому? +
2.     для виробництва антибіотиків використовують мікроскопічних грибів? +
3.     біотехнологічні процеси не використовують для очищення навколишнього середовища? –
4.     біотехнологічні процеси застосовують під час розроблення біологічних методів боротьби? +
5.     для отримання 1г. інтерферону потрібно було використати кров від 90 тис. донорів? +
6.     виготовляючи сорти сирів використовуютьособливі цвільові гриби? +
7.     немає нічого спільного між квашенням капусти і біотехнологією? –
8.     неможливо сполучити соматичні клітини різних видів організмів? -
9.     створений гормон росту, який дає можливість лікувати деякі форми карликовості? +
10. неможливо синтезувати гени поза організмом? –
11. людина не навчилася клонувати тварин? –
12. ГМО шкодить організму людини? +






«Біологічне лото»: потрібно поєднати ліву частину з правою.
Кожна правильна відповідь – 0,5 бала.
1. ГМО


а). маленькі кільцеві ДНК бактеріальної клітини
2. Плазміди
б). сукупність клітин, що виникли від спільного предка нестатевим шляхом
3. Клон
в). поєднання геному рослини і тварини
4.Генетична інженерія
г). вивчає промислові методи одержання різних речовин з використанням живих клітин, організмів
5. Біотехнологія
д). галузь молекулярної генетики, яка розробляє методи перебудови геномів
1в, 2а, 3б, 4д, 5г

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
«Фантастична добавка» Уявіть собі, що з’явилися такі мікроорганізми, які здатні були б переробити пластикові речі. На скільки змінилося б наше життя?
Скільки тонн нітратних добрив доводиться виробляти щороку! Тим часом у природі існують бактерії, здатні засвоювти цей найнеобхідніший елемент просто з повітря. От якби вживити такий хімічний завод з виробництв добрив, що існує у бобових, у будь-яку господарську культуру!
  ...Можна швидше очистити стічні води, заселивши їх водоростями, здатними вибірково поглинати шкідливі катіони металів; непогано було б заодно запустити на звалища й мікроорганізми, які б поглинули поклади пластмас, що їх людство встигло нагромадити. Хто із живих організмів допомагає людині у здійсненні цих мрій?

ІV. Актуалізація опорних знань
Що ви знаєте про виробництво:
а). хліба, сиру, вина, молочнокислих продуктів;
б). антибіотиків?
Який зміст ви вкладаєте в слова «генна інженерія»?
Що ви чули про клонування?

V. Вивчення нового матеріалу
Демонстрування визначення «Біотехнологія» завдяки аудіо-відео посібнику.
Біотехнологія (біо..+ техне – мистецтво, майстерність + логос – слово, вчення) – використання живих організмів і біологічних процесів у виробництві.
Обговорення почутого і побаченого.
Об’єктом  досліджень цієї галузі є бактерії, найпростіші, дріжджі, гриби, рослини, тварини.
Напрямки сучасної біотехнології та їх суть (розповідь)
Генна інженерія – штучне перенесення потрібних генів від одного виду живих організмів (бактерій, тварин, рослин) в інший вид, часто дуже далекий за своїм походженням. Штучно переносять потрібні гени за допомогою плазмід бактеріальної клітини.
Плазміди – маленькі кільцеві ДНК бактеріальної клітини, що кодують різні ферменти, необхідні для життєдіяльності бактерії. Вони можуть самостійно вбудовуватись в геном людського організму, що може вплинути навіть на потомство, порявитись в генетичних порушеннях обміну речовин або навіть у фізичних вадах. Тому самолікувння антибіотиками може призвести до порушення цілісності геному людини.
Генетична інженерія дала світу не тільки антибіотики, інсулін, інтерферон, вітаміни і ферменти, але й ГМО, які можуть використовуватись не лише із користю. 
Клітинна інженерія – культування клітин і тканин вищих організмів на спеціалізованих штучних середовищах. Виявилося, що окремі рослинні клітини у таких штучних умовах мають здатність до регенерації (формування) повноцінних рослин. Ця здатність була використана для селекції.
Клітинна  інженерія використовується також для клонування.
Клон – сукупність клітин або особин, що виникли від спільного предка нестатевим шляхом. Завдяки методу клонування в Шотландії зявилась овечка Доллі.
Нова перспективна галузь біотехнології – клонування тканин і органів, необхідних для трансплантації. Теоретично зявилася можливість «клонувати» людей, які вже померли. Для цього достатньо мати якийсь генетичний матеріал – волосину або кістку, з клітин яких можна вилучити ядра з набором хромосом.

VІ. Узагальнення, систематизація й контроль знань та вмінь учнів
1. Фронтальна бесіда за темою «Напрямки сучасної біології»:
Які є напрямки сучасної біології?
Що собою являє генна інженерія?
Як проводиться клонування?
Яке ваше ставлення до проблем клонування людей? Аргументуйте своє «за» і «проти». Чи може біотехнологія розвязати екологічні проблеми? Якщо так, то як саме?
2. Робота з зошитом
Заповнити таблицю користуючись підручником:
Переваги біотехнологій
Недоліки біотехнологій


3. Гра-розминка «Слова за хвилину»: назвати якомога більше слів до сьогоднішньої теми за 1 хв. Робота в парах: один говорить, а інший підраховує слова малюючи палички замість кожного нового слова; потім пари міняються ролями.

VІІ. Домашнє завдання: опрацювати роздатковий матеріал про продукти з ГМО.

VІІІ. Підведення підсумків уроку
Промовляння за такою схемою:
На уроці я :
·        дізнався...
·        зрозумів...
·        навчився...
·        я змінив своє ставлення до...


Віруси, їх будова, життєві цикли

Тема: Віруси, їх будова, життєві цикли
Мета: дати поняття про віруси як неклітинні форми життя, внутрішньоклітинних паразитів; формувати навички самоосвіти; стимулювати розвиток уміння проводити самооцінювання, аргументувати свою відповідь; виховувати працелюбність, старанність, прагнення до отримання нових знань, сприяти формуванню основних ідей; виховувати бажання дотримуватись здорового способу життя.
Обладнання: підручник, комп'ютер, мультимедійна дошка, комп'ютерна програма для 10-го класу, картки із самооцінюванням, картки із завданнями.
Основні поняття і терміни: віруси, царство Віра, вірусологія, Івановський, прості віруси, складні віруси, капсид, суперкапсид, віроспори, віріони, бактеріофаги.
Методи і методичні прийоми: бесіда,  самостійна робота;
методичні прийоми для узагальнення та систематизації знань: «Відповідність», «Забуті терміни», «Знайди помилку»
Тип уроку: вивчення нового матеріалу

Хронологія уроку:
І. Організація класу до уроку
1 хв.
ІІ. Перевірка домашнього завдання
10 хв.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
2 хв.
ІV. Актуалізація опорних знань
3 хв.
V. Вивчення нового матеріалу
15 хв.
VІ. Узагальнення вивченого матеріалу
10 хв.
VІІ. Домашнє завдання
2 хв.
VІІІ. Підведення підсумків уроку
2 хв.




Хід уроку
І. Організація класу до уроку
Побажання гарного настрою, позитивного спілкування, активної роботи. Вправа «Посмішка»: посміхнутися вчителю, сусіду по парті і присутнім вчителям.

ІІ. Перевірка домашнього завдання
Випереджаюче домашнє завдання: підготувати доповідь про вірусну хворобу за такими критеріями (всього 3 бала):
·        Симптоми хвороби – 1 бал
·        Шляхи зараження – 1 бал
·        Фото хворої  людини чи вірусу – 1 бал
Перелік вірусних хвороб:
ВІЛ/СНІД                           Короленко Іра
Кліщовий енцефаліт         Морозюк Надія
Герпес                                Шпачинська Аліна
Бородавки                          Шклярчук Наталія
Вірус сказу                         Медончак Альона
Паротит (свинка)               Котенко Яна
Корева краснуха                Хмеляр Наталія
Віспа вітряна                     Мацієвська Марія
Грип                                    Мандибура Оксана
Ящур                                   Мазур Настя
Чума                                   Майський Анатолій
Везикулярний стоматит   
Поліомієліт                       Копітчук Катя
Віруний гепатит               Мазур Анастасія
Кір                                     Кушпіта Юля
Інфекційна жовтяниця    Сямук Галина
Вірус Ебола


Несправжній круп           Котюжанський Владислав 
Афтозний стоматит
ГРЗ
Мозаїчна хвороба рослин   Кушпіта Олександр
Інфекційна анемія коней

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
   По даним Всесвітньої організації охорони здоров'я хвороба, від якої померла найбільша кількість людей є вірусного походження – гепатит – 2 мільярда людей по всьому світі. Щорічно від цієї хвороби гине близько 1 мільйона 200 тисяч (від гепатиту Б). Є області, де хвороба стає ендеміком (захворювання, що спостерігається у людей протягом тривалого часу на певній обмеженій території і зумовлене природними і соціальними умовами): Китай, Пд.-Сх. Азія, Африканські країни, басейн Амазонки, а тому влада, яка слідкує за загальним здоров'ям, занепокоєна, коли ми виїжджаєм за границю.
   Ви можете не вважати грип серйозним захворюванням але з 1918-1919 роки ця хвороба вбила 25 мільйонів людей по всьому світі, а це більше, ніж загинуло людей за Першу світову війну.

ІV. Актуалізація опорних знань
Які хвороби викликані вірусами ви знаєте?
Що є елементарною структурно-функціональною одиницею живого?
Які властивості мають живі організми?

V. Вивчення нового матеріалу
   У ситемі органічного світу окремо виділяють паразитичні неклітинні форми життя – віруси (від лат. – «отрута»), які об'єднано в особливе царство Віра. Зараз описано більш ніж 1000 видів вірусів, які паразитують в клітинах рослин, грибів, бактерій і тварин. Віруси вивчає наука вірусологія.


   Вперше віруси виявив російський вчений       Дмитро Йосипович Івановський в 1892 році при дослідженні захворювання тютюну. Вчений висловив припущення, що існує невідомй на той час науці організм, який значно менший за розмірами ніж бактерії.
Віруси займають проміжне положення між живою і неживою матерією. До основних рис, що відрізняють їх від усіх живих організмів, належать:
·        відсутність клітинної будови
·        відсутність власної білок-синтезуючої системи
·        наявність лише одного типу нуклеїнових кислот: ДНК чи РНК
Навпаки, як і всі живі об'єкти, віруси здатні:
·        до розмноження
·        спадковості ознак
·        генетичної мінливості
·        пристосованості до умов навколишнього середовища
   Віруси поділяються на:
·        прості: мають білкову оболонку – капсид. Представляють собою нуклеїнову кислоту (РНК чи ДНК). Мають форму палички, нитки чи кульки.
·        складні: вкриті ще однією додатковою мембраною (суперкапсидом), що складається з білків і ліпідів.
Життєвий цикл вірусів:
1.     Позаклітинна: віроспори (коли немає будь-яких проявів життєдіяльності)
2.     Внутрішньоклітинна: прикріплення вірусу до клітини, проникнення в клітину, утворення нового покоління вірусів, вихід віріонів (зрілих форм вірусної частинки).

VІ. Закріплення вивченого матеріалу
1. «Відповідність»: Визнач терміни і поняття, відповідні даним. (4 бали: 0,5 б. за правильну відповідь). Час виконання – 4 хв.


1.  віруси
а  царство, до якого належать віруси
2.  Віра
б  наука, яка вивчає віруси
3.  вірусологія
в   паразитичні неклітинні форми життя
4.  капсид
г  вірус, який невиявляє будь-яких ознак життя
5.  суперкапсид
д  зріла форма вірусної частинки
6.  віроспора
е  білкова оболонка простих вірусів
7.  віріони
є  вчений, що виявив віруси
8.  Івановський
ж  додаткова мембрана складного вірусу
1 – в, 2 – а, 3 – б, 4 – е, 5 –ж, 6 – г, 7 – д, 8 – є.

2. «Забуті терміни»: потрібно запам'ятати перелік слів, прочитаних вчителем тричі. Протягом 1 хвилини пригадай запропоновані терміни. Проаналізуй, які терміни були «забуті». Час виконання – 2 хв.
 віруси, царство Віра, вірусологія, бактеріофаги , прості віруси, складні віруси, капсид, суперкапсид, віроспори, віріони, ДНК, РНК.

3. «Знайди помилку»: потрібно знайти 5 помилок. (за кожну знайдену помилку 1 бал, всього 5 балів). Час виконання – 4 хв.
Поряд із колоніальними і багатоклітинними організмами існують віруси, які мають клітинну будову. Відкрив віруси український вчений Д. І. Івіновський в 1892 р. Віруси мають доволі просту будову. Кожна вірусна часточка складається із РНК чи ДНК, які становлять серцевину вірусу, та захисної білкової оболонки – суперкапсиду.  Повністю сформована часточка називається віроспорою.

Віруси здатні жити і розмножуватись поза клітинами інших організмів. Особливе царство являють собою віруси бактерій – віріони. Їхнє тіло складається із голівки, тулуба і хвоста. Бактеріофаг здатен проникнути в бактеріальну клітину разом із білковою оболонкою.

VІІ. Домашнє завдання:  § 32, 33. «Лото»: учень навгад вибирає завдання.


VІІІ. Підведення підсумків уроку
Промовляння за такою схемою:
На уроці я :
·        дізнався...
·        зрозумів...
·        навчився...
·        я змінив своє ставлення до...


Дерево миру