Тема: Різноманітність птахів
Мета уроку:
Освітня: ознайомити
учнів з різноманітністю птахів; охарактеризувати окремі ряди птахів та їх
представників; розкрити особливості будови птахів у зв’язку зі способом життя;
Розвиваюча: розвивати пізнавальний інтерес, логічне мислення учнів, уміння працювати в
групах; формувати навички самоаналізу, уміння робити висновки;
Виховна: виховувати
етично-ціннісне ставлення до природи, працелюбність, культуру спілкування.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Місце уроку в навчальній темі: поточний.
Методи і методичні прийоми:
1. Інформаційно-рецептивні:
а) словесний: розповідь-пояснення, опис, бесіда,
повідомлення учнів.
б) наочний: демонстрація, ТЗН.
Прийоми навчання: виклад інформації, пояснення,
активізація уваги та мислення, одержання з тексту та ілюстрацій нових
знань, робота з роздатковим матеріалом.
2.Репродуктивний.
Прийоми навчання: подання матеріалу в готовому
вигляді, конкретизація і закріплення вже набутих знань.
3. Проблемно - пошуковий: постановка проблемного
питання.
Прийоми навчання: постановка взаємопов’язаних
проблемних запитань, активізація уваги та мислення.
4.Інтерактивні: «вірю – не вірю», «знайди
помилку», «відповідність», «мікрофон»
5.Візуальний: фотографії,
відео, презентація.
Матеріали та обладнання: фотографії, малюнки, таблиці, слайди, відео «12 цікавих фактів про птахів зі всього світу», картки із
завданнями, конверти із домашнім
завданням.
Основні поняття
та терміни: безкілеві, кілегруді, пінгвіни, страуси, ківі, совоподібні, лелекоподібні,
горобцеподібні, соколоподібні, голубоподібні, гусеподібні.
Очікувані результати: учні називають
характерні ознаки представників рядів птахів; учні наводять приклади видів
птахів, поширених на території України, у своєму регіоні; учні розпізнають
найпоширеніших птахів свого регіону.
Хронологія уроку:
Етап уроку
|
Тривалість
|
І. Організація класу до уроку
|
3 хв.
|
ІІ. Перевірка домашнього завдання
|
5 хв.
|
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
|
3 хв.
|
ІV. Актуалізація опорних знань
|
3 хв.
|
V. Вивчення нового матеріалу
|
17 хв.
|
VІ. Узагальнення вивченого матеріалу
|
10 хв.
|
VІІ. Домашнє завдання
|
2 хв.
|
VІІІ. Підведення підсумків уроку
|
2 хв.
|
Хід уроку
І. Організація класу до уроку
Побажання гарного
настрою, позитивного спілкування, активної роботи. Вправа «Посмішка»: посміхнутися
вчителю, сусіду по парті і присутнім вчителям.
І для більшої
концентрації уваги під час уроку виконаємо кілька вправ для мозку:
Вправа 1 «Кулак і
долоня»: одну руку стискаємо у кулак, а іншу притискаємо кінчиками пальців до
зап’ястку. Рухи руками міняємо, кожен раз пришвидшуючись.
Вправа 2 «Великий
палець»: однією рукою показуємо «клас», а іншою рукою ховаємо великий палець у
кулак. Потім плещем у долоні та рухи руками міняємо.
Вправа 3 «Ніс –
вухо»: однією рукою торкаємося носа, а іншою – вуха. Потім міняємо руки. Кожен
раз рука, яка торкається носа має бути під рукою, що торкається вуха.
ІІ. Перевірка домашнього завдання
«Вірю – не вірю»
(оцінюється по 0,25 бали)
1. В усіх птахів є пір’я +
2. Птахи – це холоднокровні тварини –
3. Є птахи, що пристосувалися до водного способу життя –
4. Тіло птаха складається із 4 відділів +
5. У птахів є зуби –
6. Шкіра у птахів суха +
7. Птахи здатні до линяння +
8. Цівка у птахів утворена їх зрослих кісток стопи +
9. У птахів найнижча температура тіла –
10.
У птахів 2 шлунки +
11.
Птахи мають 4
кінцівки +
12.
Кіль складається із
зрослих кісток хребта –
Випереджаюче домашнє завдання: підготувати доповідь про один
із видів птахів (всього 2 бали):
·
Систематичне положення – 1 бал
·
Особливості будови – 1 бал
Виступ дітей із
доповіддю відбувається під час вивчення нового матеріалу.
Орієнтовний перелік видів птахів:
—
Страус африканський
– ряд Страусоподібні
—
Страус
австралійський (ему)
—
Нанду північний
– ряд Нандуподібні
—
Казуар звичайний
– ряд Казуароподібні
—
Ківі звичайний
– ряд Ківіподібні
—
Пінгвін
імператорський – ряд Пінгвіноподібні
—
Пінгвін
галапагоський
—
Пінгвін
золотоволосий
—
Сова вухата – ряд Совоподібні
—
Сич хатній
—
Польовий лунь
– ряд Соколоподібні
—
Шуліка чорний
—
Дрохва – ряд
Журавлеподібні
—
Водяна курочка
—
Чернь червоноголова
– ряд Гусеподібні
—
Крижень звичайний
—
Лебідь-шипун
—
Тетерев звичайний
– ряд Куроподібні
—
Перепел
—
Горлиця звичайна
– ряд Голубоподібні
—
Синяк
—
Голуб сизий
—
Дятел малий – ряд Дятлоподібні
—
Дятел середній
—
Жайворонок чубатий
– ряд Горобцеподібні
—
Грак
—
Сорока
—
Горобець хатній
—
Горобець польовий
—
Синиця велика
—
Ластівка сільська
—
Ластівка міська
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
Діти, зараз пропоную усно, за 1 хвилину перерахувати усіх птахів, яких ви
тільки знаєте. Ви назвали _______видів. Багато це
чи мало? А хто знає, скільки видів птахів налічується в
природі?
Щоб дізнатись про це, проведемо аукціон. Переможе
той з вас, хто назве це число.( Проведення аукціону) У природі налічується
близько 11000 видів птахів, в Україні
зустрічається близько 400 видів. Ці крилаті створіння
дивують та вражають. Зараз я запрошую вас переглянути фільм «Цікаві факти
про птахів»
ІV. Актуалізація опорних знань
1) Експрес – опитування
(метод «Мікрофон»)
Назвіть загальні ознаки класу Птахи:
- мають пір’яний покрив;
- передні кінцівки перетворилися на крила;
- розмножуються відкладаючи яйця;
- очі прикриті повіками;
- тіло поділяється на голову, тулуб, кінцівки;
- шкіра суха, майже позбавлена залоз;
- скелет легкий ( зумовлено наявністю порожнин у більшості кісток);
- мають кіль;
- характерне подвійне дихання;
- теплокровні.
Назвіть загальні ознаки класу Птахи:
- мають пір’яний покрив;
- передні кінцівки перетворилися на крила;
- розмножуються відкладаючи яйця;
- очі прикриті повіками;
- тіло поділяється на голову, тулуб, кінцівки;
- шкіра суха, майже позбавлена залоз;
- скелет легкий ( зумовлено наявністю порожнин у більшості кісток);
- мають кіль;
- характерне подвійне дихання;
- теплокровні.
V. Вивчення
нового матеріалу
Нараховують близько 11000 видів птахів, із
яких в Україні – понад 400. Сучасні птахи представлені трьома групами –
плаваючі (пінгвіни), бігаючі (страуси, ківі, казуари) та літаючі (усі інші).
Розміри, забарвлення, форма тіла цих птахів також дуже різноманітні. Так, вага
птахів коливається від 1,6 г (колібрі-бджілка) до 130 кг (страус африканський).
У зв’язку з
поширенням в різних географічних умовах, птахи характеризуються великою
різноманітністю, через що їх класифікація має значні труднощі. Найчастіше при
вивченні птахів в межах класу Птахи поділяють на 3 групи:
·
Безкілеві (Бігаючі)
·
Пінгвіни (Плаваючі)
·
Кілегруді (Літаючі)
Клас Птахи
Підклас Безкілеві
Підклас Кілегруді (35 рядів)
Ряд Страусоподібні
Ряд Пінгвіноподібні
Ряд
Нандуподібні
Ряд Горобцеподібні
Ряд
Казуароподібні
Ряд Журавлеподібні

Ряд Куроподібні
Ряд Дятлоподібні
Ряд Соколоподібні
Ряд Совоподібні
Ряд Голубоподібні
Ряд Лелекоподібні та ін.
Безкілеві включають представників, нездатних
до польоту.
Особливості будови:
·
Кіля немає
·
Задні кінцівки довгі й міцні
·
Пересуваються по землі бігом або крокуючи
·
Мешкають
на відкритих просторах з розрідженою рослинністю.
Включають чотири ряди
птахів:
1. Страусоподібні
2. Нандуподібні
3. Казуароподібні
4. Ківіподібні
Виступи дітей із
доповідю про один із видів безкілевих птахів (всього 2 бали):
·
Систематичне
положення – 1 бал
·
Особливості будови
– 1 бал
(Під час
доповіді учні мають право ставити запитання, які в них виникають або які вони
підготували вдома.)
Після кожного виступу
груп учні поступово заповнюють таблицю:
Різноманітність птахів
Назва ряду
|
Представники
|
Характеристика
|
Серед безкільових птахів
найбільший представник - африканський
страус. Він найбільший із сучасних птахів: заввишки до 270 см, а маса -
до 90 кг. Має на ногах усього два пальці, що сприяє швидкому бігу (до 70 км на
годину). На пальцях є міцні кігті, які слугують цим птахам для захисту. Шия
довга, голова сплощена. Поширені у степово-пустельних регіонах Африки.
Два вида нанду, поширені в степових
регіонах Південної Америки. В Австралії і на Новій Гвінеї поширені 4 види
нелітаючих птахів - ему та
казуарів. Ці птахи мають на ногах, по три пальці, а їхні крила - майже
непомітні. Живляться переважно рослинною їжею.
Найменші серед безкільових - ківі - поширені на
островах Нової Зеландії: їхнє тіло заввишки до 55 см, а маса - до 3,5 кг. На
ногах цих птахів чотири пальці, крила майже відсутні. Ківі мають довгий і
тонкий дзьоб, за допомогою якого здобувають їжу: безхребетних тварин, що
мешкають у ґрунті. На відміну від більшості видів птахів, нюх у ківі розвинений
добре. Ці птахи мешкають у тропічних лісах і ведуть нічний спосіб життя, а
вдень ховаються у густих заростях.
Кілегруді
птахи – група птахів що літають. До них відносять
абсолютну більшість видів птахів.
Пінгвіни (Плаваючі) включає лише один ряд
Пінгвіноподібні налічує 16 видів, які не можуть літати, хоча в них добре
розвинена кіль.
Передні кінцівки пінгвінів
видозмінені на еластичні ласти, які слугують для плавання. При цьому рухи крил
пінгвінів у воді нагадують рухи
крил інших птахів під час польоту. Найбільший серед пінгвінів - імператорський
- сягає до 120 см заввишки, найменший - малий пінгвін -
заввишки до 40 см. Оскільки пінгвіни не літають, їхні кістки не мають
повітряних порожнин.
Поширення пінгвінів пов'язане
з холодними океанічними течіями. Вони трапляються в Південній півкулі,
переважно біля берегів Антарктиди і на прилеглих островах, а також на південних
берегах Австралії, Африки та Південної Америки. Лише один вид мешкає в тропіках
біля екватора на Галапагоських островах, але теж у холодних водах. Це
галапагоський пінгвін.
Ноги пінгвінів мають по чотири
пальці, які сполучаються плавальною перетинкою. Суходолом ці птахи пересуваються
повільно, тримаючи своє тіло у вертикальному положенні й спираючись на короткий
жорсткий хвіст. Пера пінгвінів рівномірно й щільно вкривають тіло, не даючи
воді проникати до шкіри.
Пінгвіни відкладають від
одного до трьох яєць. У видів, які насиджують яйця на снігу, на череві є
складка шкіри, в якій вони виношують яйце, що лежить на лапах птахів.
Пташенята, які вилупляються з
яєць, вкриті щільним пухом, але сліпі й безпомічні. І лише після линяння вони
прямують до води.
Пінгвіни - вправні плавці. У
воді вони здатні розвивати швидкість до 36 км/год і пірнати на глибину до 60 м
і більше. При цьому можуть перебувати під водою до 3 хв. Пінгвіни мають гострий
і сильний дзьоб. Їхній ротовий апарат діє як насос, який накачує воду разом із
дрібною здобиччю. Живляться пінгвіни ракоподібними, головоногими молюсками та
дрібною рибою.
Птахи, здатні до польоту, як і
пінгвіни, мають добре розвинений кіль. Тому їх
об'єднують у групу кільогрудих. До
них належить більшість птахів. Розглянемо основні їх групи.
Особливості будови:
·
Є кіль, до якого
прикріплююються м’язи, що приводять у рух крила.
Більшість з них може літати.
Лише деякі види втратили цю здатність. У кілегрудих
птахів Назва “Кілегруді птахи” у сучасній систематиці маловживано.
Кіль, повздовжній виріст грудини, службує для
прикріплення сильно розвинених грудних мязів у ряду хребетних тварин. Наявність
кіля пов’язане з характером руху передніх кінцівок:
кіль є в деяких тварин, що риють (кроти) і особливо сильного розвитку досягає в літаючих ( вимерлі літаючі ящури-птерозаври, птахи й кажани).
Ступінь розвитку і особливості форми кіля у птахів
пов’язані з характером польоту. Особливо великий кіль у добре
літаючих кілегрудих птахів, наприклад у колібрі, стрижів. Є він і у птахів, не здатних до польоту, але плаваючих за допомогою
крил (пінгвіни).
У нелітаючих птахів (страуси, деякі пастушки й папуги)
кіль відсутній або дуже слабко виражений. У деяких лебедів і журавлів кіль
порожній і містить у собі частину звитої трахеї, що грає роль резонатора.
·
Добре розвинені махові
й, як правило, кермові пір’я
·
Кістки пневматичні
(повітреносні)
·
Пір’я має зімкнуті
опахала
·
Розвинена куприкова
кістка
.
Включають
35 рядів, серед яких найпоширеніші:
1.
Пінгвіноподібні
2.
Горобцеподібні
3.
Журавлеподібні
4.
Гусеподібні
5.
Куроподібні
6.
Дятлоподібні
7.
Соколоподібні
8.
Совоподібні
9.
Голубоподібні
10.
Лелекоподібні
Куроподібні – птахи середньої величини, які мають широкі крила
і сильні чотирипалі ноги. М’ясо їхнє
високої якості. Вони відкладають яйця в ямку на землі, харчуються переважно
рослинною їжею. Розводять також фазанів, індичок, павичів, цесарок.
Голубоподібні – мають довгі гострі крила, короткі ноги із чотирма
пальцями, один із яких спрямований назад. Живуть вони зазвичай колоніями ,
добре літають. До голубоподібних відносять: у
містах і селах напівдомашні сизарі, у лісах і
полях живуть вяхирі, клинтухи.
Гусеподібні включають в себе качки гусаки і лебеді. Більшість птахів з ряду гусеподібних мають довгу шию, довжиною до 0.5 метра. Голова невеликого розміру, не перевищує
довжини 20 см. На кінці голови знаходиться дзьоб затуплений на кінці. У дзьобі є дві ніздрі, через які птах дихає. Ще на кінчику
у внутрішній частині дзьоба знаходяться зубчики, які не дозволяють випасти впійманій рибі з дзьоба. Очі переважно не перевищують довжини
1 см. Забарвлення очей буває червоне, чорне, чи блакитне.
Соколоподібні-орли, яструби, луні, шуліки, соколи, грифи- денні
хижі птахи, що мають гострі вигнуті пазурі й сильний загнутий дзьоб. Звичайно
вони живуть парами, їжею їм служать переважно хребетні тварини. Дрібні
соколоподібні харчуються комахами, а грифи, сипи й стерв’ятники харчуються
падаллю.
Совоподібні - нічні хижаки, що харчуються різними хребетними. Сови мають гострі
загнуті пазури й дзьоб, їхні величезні очі спрямовані вперед. Шия настільки
гнучка, що дозволяє повертати голову майже на 300 градусів, а зовнішній палець
ніг може повертатися як вперед, так і назад.
Дятлоподібні - лісові птахи,
здатні лазити по деревах. Ноги в них короткі, з гострими пазурами, два пальці
ноги спрямовані вперед, а два- назад, пір’я хвоста тверде, загострене на
кінцях.
Перебуваючи на дереві, дятел упирається хвостом у
дерево, і гострий прямий дзьоб витягає комах з отворів і щілин на деревах.
Найпоширеніший - строкатий дятел.
Горобцеподібні – ворони, галки, граки, трясогузки, сороки, чижі,
ластівки й інші.
В основному це птахи малої і
середньої величини, що мають стрункий тулуб, короткі ноги з чотирма пальцями, з
яких три спрямовані вперед, а один- назад. Спосіб життя
птахів різноманітний. Переважно вони денні птахи, рідше - сутінкові.
Журавлеподібні — ряд великих птахів з довгими ногами, шиєю та дзьобом (журавлі, пастушки). Ряд
Журавлеподібних нараховує близько 10 родин птахів, дуже різних за зовнішнім
виглядом. Представники ряду поширені на болотах і в степах. Живляться рослинною та тваринною їжею. Дуже різнорідна
група птахів, деякі з яких мають настільки мало спільного, що, можливо, повинні
бути виділені в самостійні ряди.
Лелекоподібні
—
це птахи великих і середніх розмірів. Мають довгі ноги, шию та гострий міцний
дзьоб. Переважно навколоводні птахи з довгими дзьобом, шиєю та ногами. Цівка й
нижня частина гомілки не
оперені. Дрібні, середні або великі нагніздні птахи. Майже всі види перелітні.
На ногах лелекоподібних чотири пальці, з яких три передні сполучені невеликою
перетинкою. Довгі пальці широко розставлені, що дає можливість цим птахам
пересуватись по грузкому ґрунту.
Презентація «Види птахів, що зустрічаються у с. Клекотина»
Під час презентації діти повинні звернути увагу на
спільні ознаки видів, що відносяться до одного ряду та назвати їх.
VІ. Закріплення вивченого матеріалу
1. «Відповідність»: Визнач терміни і поняття, відповідні даним. (3 бали: 0,5 б. за правильну
відповідь). Час виконання – 3 хв.
Горобцеподібні
|
Водяна курочка
|
|
Голубоподібні
|
Лебідь-шипун
|
|
Соколоподібні
|
Чапля сіра
|
|
Лелекоподібні
|
Ластівка сільська
|
|
Гусеподібні
|
Горлиця кільчаста
|
|
Журавлеподібні
|
Шуліка чорний
|
2. «Знайди помилку»: потрібно знайти 6 помилок. (якщо завдання виконане повністю – 2 бали,
частково – 1 бал, не виконано – 0 балів). Час виконання – 4 хв.
Нараховують близько
8700 видів птахів, які об’єднують у 3 підкласи: Безкілеві, Пінгвіни
та Кілеві. До Безкілевих належать такі види: страус
американський, ківі звичайний, нанду північний, горобець звичайний. До Кілегрудих
відноситься: казуар звичайний, шуліка чорний, лебідь-шипун, синиця
велика та інші.
3. «Знайди зайве»:
У кожній групі слів
знайти одне зайве та пояснити чому:
·
Казуар звичайний,
страус австралійський, шуліка чорний, ківі звичайний
·
Ластівка берегова,
ластівка сільська, горобець хатній, ластівка міська
·
Гусеподібні,
лелекоподібні, страусоподібні, совоподібні.
·
Трясогузка біла,
жайворонок чубатий, шпак звичайний, сич хатній.
Час виконання – 2
хв.
VІІ. Домашнє завдання: «Лото»: учень вибирає конверт із
завданням. На наступний урок конверт показати і завдання виконати.
VІІІ. Підведення підсумків уроку
Промовляння за
такою схемою:
На уроці я:
·
дізнався...
·
зрозумів...
·
навчився...
·
я змінив своє
ставлення до...
Немає коментарів:
Дописати коментар