Тема: Спадкова мінливість: мутаційна. Типи
мутацій. Мутагени.
Мета: Сформулювати уявлення
про спадкову мінливість: комбінативну і мутаційну. дати поняття про типи мутацій і мутаційну теорію.
Розвивати вміння працювати із різними
джерелами інформації, розвивати вміння брати участь у колективному обговоренні,
висловлюватися.
Виховувати працелюбність, старанність, допитливість, самоаналіз та
відповідальність за свої вчинки і розуміння негативних наслідків необачного
ставлення до природи.
Методи і
методичні прийоми: бесіда, групова, самостійна робота, рефлексія, робота з додатковою
літературою;
методичні прийоми, що впливають на формування
мотивації: «фантастична добавка», «картинна галерея»;
методичні
прийоми для перевірки домашньої роботи: «вірю - не вірю», «кросворди»;
методичні прийоми для узагальнення та
систематизації знань: «сніжна куля»,
«доміно».
Обладнання: картки із завданнями та
оцінюванням, пакетики із
насіннєвого матеріалу деяких
видів культурних рослин, зразки насіння гарбуза без шкаралупи, роздатковий
матеріал «Овочі і фрукти», фотографії свині з головою мавпи, лейкоз горобця,
велетенського павука-комахоїда, потворного собаки, двоколірного яблука, тварина
без шерсті.
Тип уроку: комбінований з
елементами інтерактивних технологій.
Епіграфи:
«Немає нічого більш
упорядкованого, ніж природа».
Цицерон
«Від законів природи нікуди не
сховаєшся». Меандр
«GМ-мутанты: следующие поколения людей, чьи родители потребляли
в пищу генетически модифицированные продукты, могут превратиться в
мутантов.» ( Мир.
– 2007. - №32).
ХІД УРОКУ
І. Організація класу до уроку
Побажання гарного настрою, позитивного спілкування, активної роботи.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів
«Фантастична добавка» Показ фотографій на дошці та обговорення їх.
Мабуть усі ви дивилися фільм «Людина-павук», де
головний герой внаслідок певних обставин набув властивості пересуватися як
павук. Як ви вважаєте, чи могло б змінитися життя людства, якби всі люди
дійсно мали таку властивість? Як така
мутація могла б допомогти або зашкодити людству в цілому?
«Картинна галерея»
А тепер ми перемістимося із фантастичних подій до
картинної галереї, де побачимо найдивовижніших істот, які наче із фільмів
завітали до нас, але все ж реально зустрічаються на нашій планеті Земля.
Тут ми побачимо і незвичайного білого горобця, що
нагадує нам приказку про «білу ворону», і двоколірне яблуко, як у казці
«Білосніжка», і дивакуватого лінивця, як із мультфільму «Льодовиковий період»,
і непривабливого собачку з фізичною вадою щелепи, як у «Чудовисько і красуня»,
і велетенського павука-птахоїда, і муху дрозофіла із незвичними червоними
очима, а також бридку свиню із головою мавпи.
Що поєднує ці фотографії між собою?
Як ви вважаєте, чи потрібно вивчати такі явища?
Чи можуть вони бути корисні суспільству?
А у вас є особиста зацікавленість у вивченні даної
теми?
ІІІ. Перевірка домашнього завдання
1). «Вірю-не вірю»:
Чи вірите ви, що...
1. селекціонери повинні
вміти відрізняти спадкові зміни організмів від неспадкових? +
2. що модифікаційна
мінливість відноситься до спадкових? -
3. у людей, які опиняються в
умовах високогір’я, де повітря містить менше кисню,
через певний час зростає кількість еритроцитів у крові? +
4. на розмір тіла тварин
впливає кількість та якість їжі? +
5. модифікації не
успадковуються? +
6. у денного метелика
рябокрилки мінливої забарвлення крил не залежить від температури, за якої розвивалися
лялечки? –
7. модифікації можуть
зникати протягом життя особини, якщо припиняється дія фактора, який їх
спричинює? +
8. певні модифікаційні
зміни, які виникають переважно на ранішніх етапах онтогенезу, можуть
зберігатися впродовж усього життя особини? +
9. модифікації не відіграють
важливої ролі у житті організмів? –
10. за допомогою варіаційної
кривої можна встановити середні показники тієї чи іншої ознаки? +
11. норма реакції прояву
певних ознак має різні межі? +
2). Розв’язання кросворду: придумати визначення
кожному терміну.
М
|
О
|
Д
|
И
|
Ф
|
І
|
К
|
А
|
Ц
|
І
|
Й
|
Н
|
А
|
|
|
|
І
|
|
|
|||||||||||||
Н
|
Е
|
С
|
П
|
А
|
Д
|
К
|
О
|
В
|
А
|
||||||
Л
|
|
||||||||||||||
И
|
|||||||||||||||
В
|
А
|
Р
|
І
|
А
|
Ц
|
І
|
Й
|
Н
|
А
|
|
К
|
Р
|
И
|
В
|
А
|
І
|
|
|
|||||||||||||
С
|
П
|
А
|
Д
|
К
|
О
|
В
|
А
|
||||||||
Т
|
|
||||||||||||||
Ь
|
|||||||||||||||
ІV. Вивчення нового матеріалу
Отож, перед тим, як розпочати вивчення нової теми
ми звернемося до джерел додаткової літератури і спробуємо з’ясувати – що
означають усі терміни сьогоднішньої теми:
Перша група учнів повинна знайти терміни «Мутація»,
в довідковій літературі (енциклопедіях, довідниках);
1). Велика ілюстрована енциклопедія ерудита: генна
інженерія с.448-449 (як створюють ГМО, чому їх створюють, які організми.
2). УРЕ том
3:генетика с.184 (мутаційна теорія,
мутагени).
3). Сучасний тлумачний словник української мови:
мутаген с.495
4). Великий довідник школяра 5-11 класи: (мутація,
комбінативна мінливість, за характером прояву, за місцем виникнення, за рівнем
виникнення, властивості мутації, поліплоїдія) с. 539
Друга група – за допомогою інформації знайденій
в Інтернеті; (пошукова програма Google)
Третя група – в навчальній літературі.
1). Екологія охорони природи. Словник-довідник:
мутагенний фактор, мутагенність, мутація, мутуалізм.
2). Загальна біологія 11 клас (підручник)
3). Дубок Л. М. Загальна біологія: навч. посібник.
Країна мрій. с.20-21.
4). Великий сучасний довідник абітурієнта.
Більшість живих організмів здатні набувати нових
ознак і властивостей. Це явище називають мінливістю. Мінливість буває:
-
неспадкова (модифікаційна)
-
спадкова (генотипна): комбінативна і мутаційна.
Прикладом комбінативної
мінливості є ми в порівнянні із своїми батьками: кожен із нас не є точною
копією своїх батьків, а відрізняється як за генотипом так і за фенотипом.
Мутаційна ж мінливість може
відрізняти певну особину одного виду від інших особин того ж виду.
Для того, щоб виникли мутації
потрібні певні фактори, які їх спричинюють. Ці фактори називають мутагенними.
Які ж фактори діють на організм «заставляючи» його
змінювати спадковий генетичний матеріал?
Відповідь спробуємо знайти самостійно.(Загальна
біологія, країна мрій)
Мутаген – це фактори (речовини, температура, випромінювання тощо), що викликають
мутації. Мутації можна викликати штучно.
А зараз
ознайомтесь із класифікацією мутацій (опрацювати роздатковий матеріал).
V. Закріплення нового
матеріалу
1).
На початку уроку ми розглядали «Картинну галерею» із різними типами мутацій. А
тепер спробуємо класифікувати кожну істоту за допомогою «Класифікації мутацій»: за рівнем виникнення, походженням, місцем
виникнення, впливом на життєдіяльність організму.
Мутації
|
За рівнем виникнення
|
За походженням
|
За місцем виникнення
|
За впливом на життєдіяльність
|
Лейкізм горобця
|
хромосомні
|
спонтанні
|
генеративні
|
сублетальні
|
Форми крила у
дрозофіли
|
генні (точкові)
|
індуковані
|
генеративні
|
сублетальні
|
Поліплоїдія у
помідора
|
геномні
|
індуковані
|
вегетативні
|
нейтральні
|
Альбінізм білки
|
хромосомні
|
спонтанні
|
генеративні
|
сублетальні
|
Полідактилія в
людини
|
хромосомні
|
індуковані
|
генеративні
|
нейтральні
|
Людина-альбінос
|
хромосомні
|
спонтанні
|
генеративні
|
нейтральні
|
Альбінізм рослин
|
хромосомні
|
?
|
вегетативні
|
летальні
|
Синдром
Шершевського- Тернера
|
хромосомні
|
індуковані
|
генеративні
|
сублетальні
|
Лінивець
|
хромосомні
|
індуковані
|
генеративні
|
сублетальні
|
Потворна собака
|
хромосомні
|
?
|
генеративні
|
нейтральні
|
Павук-птахоїд
|
хромосомні
|
?
|
генеративні
|
корисні
|
Свиня з головою
мавпи
|
хромосомні
|
?
|
генеративні
|
сублетальні
|
Хлорофітум
|
хромосомні
|
індуковані
|
вегетативні
|
нейтральні
|
|
геномні
|
індуковані
|
вегетативні
|
нейтральні
|
2). «Сніжна куля»:
повторити терміни, які прозвучали на уроці, причому перший учень називає один
термін, другий – попередній термін і свій і т. д.
3). «Шерлок Холмс і
доктор Ватсон»: скласти якнайбільше запитань до прочитаного тексту
не користуючись ним. Питання мають охопити весь матеріал і врахувати найменші
дрібниці. Визначається найдовший список питань. Учні дають відповіді на них.
Учитель визначає найактивніших.
4). «Доміно»:
Пропонують незакінчені фрази. Самі закінчення написані на інших аркушах. Учням
необхідно підібрати правильні закінчення до фраз.
БІОЛОГІЧНЕ ДОМІНО
1. До спадкової мінливості належить...
|
а). спонтанні і індуковані
|
2. До неспадкової мінливості належить...
|
б). генеративні, соматичні
|
3. Мутації за походженням бувають...
|
в). фактори, що викликають мутації
|
4. Мутації за місцем виникнення бувають...
|
г). комбінативна мінливість
|
5. Мутаген – це...
|
д). модифікаційна мінливість
|
6. Мутації – це...
|
е). призводять до загибелі організму
|
7. Летальні мутації...
|
є). спадкові зміни генетичного матеріалу
|
8. Сублетальні мутації...
|
ж). знижують життєздатність організму
|
Відповіді:
1Г 2Д 3А
4Б 5В 6Є
7Е 8Ж
5). Запитання:
- Чому
поліплоїдія трапляється у тварин дуже рідко?
- Чим генні
мутації відрізняються від геномних?
- Що таке
фено- і генотип?
- Що
негативніше впливає на життєдіяльність і формування організмів: відсутність
хромосоми чи поява зайвої хромосоми? Чому?
- Яка може
бути причина мутацій у організмів, які розмножуються вегетативно?
VІ. Підсумок уроку
Кожен учень самостійно оцінює свою роботу на уроці.
VІІ. Домашнє завдання
Вивчити тему 16, терміни, мутаційну теорію.
Немає коментарів:
Дописати коментар